Ohlasy archiv článků

nalezených článků: 1698/1698

Odchod Huga Mensdorff-Pouilly je ztrátou nejen pro Boskovice. Z našeho světa odešel noblesní a kulturní člověk

Boskovice zastihla zpráva, že zemřel Hugo Mensdorff-Pouilly. Poslední rozloučení se koná v pondělí 11. prosince v 11.30 v boskovickém kostele sv. Jakuba. Vzpomínku pro Ohlasy napsal ředitel Kulturních zařízení města Boskovice Ondřej Dostál.

Z radnice: pozemky pro cyklostezku, dotace, tůně místo rybníka. A Boskovice jsou větší, než jsme si mysleli

Novinky z boskovické radnice, které oznámilo po jednání městské rady ve druhé polovině listopadu na tiskové konferenci vedení města – starostka Jana Syrovátková (Změna22) a místostarostové Lukáš Holík (Naše Boskovice) a Radek Šamšula (Piráti).

Kulturní výběr na prosinec s Kristýnou Znamenáčkovou

V kulturním podcastu každý měsíc shrnujeme to nejzajímavější z boskovické kultury a také si zveme inspirativní hosty, kteří tyto akce pořádají. Hned s několika prosincovými akcemi má co dočinění klavíristka, ale také sbormistryně a hudební dramaturgyně a organizátorka Kristýna Znamenáčková. A právě tu jsme tentokrát pozvali k rozhovoru. Součástí podcastu jsou i pozvánky na vybrané prosincové akce, které si můžete níže také přečíst.

Vedení města hodnotí debatu o rozdělení školy

V Boskovicích proběhlo první kolo debaty o případném rozdělení základní školy, která dnes zahrnuje tři samostatná pracoviště. Konal se zastupitelský seminář, debata s učiteli a s veřejností. Podle vedení města je stále ve hře i nejrychlejší termín – rozdělení od 1. srpna příštího roku.

„Úkolem opozice není škodit, ale upozorňovat na nedostatky."

Rozhovor s Petrem Malachem, opozičním zastupitelem a předsedou boskovické Sociální demokracie. Mluvili jsme především o boskovické politice a jejích klíčových tématech, ale nakonec i o krajské a celostátní politice a situaci SocDem.

Z mimořádného zastupitelstva: debata o nemocnici

Na mimořádném zasedání se sešli boskovičtí zastupitelé ve čtvrtek 23. listopadu na žádost zastupitelského klubu koalice SPOLU. Téma jednání bylo jediné: boskovická nemocnice.

Pořád nám chybí důvěra, ale snad jí přibývá

Oslavili jsme 17. listopad a Boskovice si zrovna ověřují, jak dobře jim jde demokratická diskuze. Ta by měla rozhodnutím předcházet a mít na ně skutečný vliv. Politici nemají odpovědnost jen za výsledky, ale i za důvěryhodnost celého procesu. Debata o rozdělení školy je v tomto ohledu dobrou zkouškou nové koalice.

V sokolovně se debatovalo o rozdělení školy

V takřka zaplněném sále sokolovny se ve středu večer skoro tři hodiny debatovalo o případném rozdělení boskovické základní školy na menší samostatné subjekty. Debata pro veřejnost následovala po zastupitelském semináři a diskuzi s učiteli.

Jak se vyvíjejí příjmy města

Blíží se konec roku a radnice pracují na přípravách rozpočtů na příští rok. Také Ohlasy chystají tradiční rozbor rozpočtu, který většinou přináší hlavně analýzu výdajů. Ještě předtím jsme se proto rozhodli věnovat se samostatně vývoji městských příjmů.

Z radnice: odklad rekonstrukce Lidické, Otevřená města, park u skleníku, plány KZMB

Novinky z boskovické radnice, které oznámilo po jednání městské rady na začátku listopadu na tiskové konferenci vedení města – místostarostové Lukáš Holík (Naše Boskovice) a Radek Šamšula (Piráti) a tajemník David Škvařil. Starostka Jana Syrovátková (Změna22) se z pracovních důvodů tiskové konference neúčastnila, svá vyjádření poskytla písemně.

Petr Křivinka už teď stojí tam nahoře před dirigentským pultem

V říjnu zastihla muzikantský svět nečekaná zpráva, že náhle zemřel ředitel letovické Základní umělecké školy a dirigent Velkého dechového orchestru Petr Křivinka. Na pohřbu promluvil jeho kolega a kamarád Petr Prosser, jehož řeč jako vzpomínku publikujeme.

Boskovický hliňák – zajímavá lokalita poblíž města

Co se děje ve zrušeném lomu na hlínu? Takzvanému boskovickému hliňáku jsme se před několika lety věnovali zpravodajsky, tentokrát nám o něm napsala velice zajímavý článek přírodovědkyně Deana Láníková, která popisuje, jak se takové místo stává „oázou života“.

Poplatek za odpady se zvedne na 1000 korun, i tak město doplácí

Boskovice opět zdraží svým občanům poplatek za odpady, tentokrát se vyhoupne na rovných tisíc korun za rok. Záměr koalice musí ještě schválit zastupitelstvo. I tak bude město doplácet na likvidaci odpadů další víc než 4 miliony korun.

„Veřejnost by se za nás měla postavit, nikdo přece nechce, aby se o něj staral lékař, který je 48 hodin v práci.“

Rozhovor s lékařem Tadeášem Vašířem, který před dvěma a půl lety nastoupil jako mladý absolvent medicíny na boskovické ARO. Ptali jsme se, jak vnímá situaci ve zdravotnictví, aktuální akci Lékaři jsou taky lidi a atmosféru v boskovické nemocnici.

Městská rada řešila nemocnici, starostka otáčí

Boskovická městská rada se sešla v pondělí 30. října k mimořádnému jednání a řešila situaci v boskovické nemocnici. Oproti výrokům na předchozí tiskové konferenci je vedení města vůči protestní akci lékařů chápavější. A chystá i mimořádné zastupitelstvo.

Kulturní výběr na listopad s Petrem Ondráčkem

V kulturním podcastu každý měsíc shrnujeme to nejzajímavější z boskovické kultury a také si zveme inspirativní hosty, kteří tyto akce pořádají. V souhrnu listopadových kulturních událostí připomínáme také další večer z cyklu ArchiTalk, v rámci kterého zve do Boskovic zajímavé architekty a architektky Petr Ondráček – a právě tohoto architekta a neúnavného propagátora a popularizátora architektury v Boskovicích jsme pozvali jako hosta. Součástí podcastu jsou i pozvánky na vybrané listopadové akce, které si můžete níže také přečíst.

Z radnice: Zákaz stání na Lidické, vizuální smog, rybník a automaty na kratom

Novinky z boskovické radnice, které oznámilo po jednání městské rady na konci října na tiskové konferenci vedení města – starostka Jana Syrovátková (Změna22), místostarostové Lukáš Holík (Naše Boskovice) a Radek Šamšula (Piráti) a tajemník David Škvařil.

Situace v nemocnici je kritická, jednatel říká, že potřebují přežít do dubna

Stejně jako v celé republice se i v Boskovicích řeší požadavky lékařů na snížení přesčasů, kromě toho se hledá nový primář dětského oddělení a pokračuje také komunikace s krajem ohledně možného převzetí nemocnice. Situace v boskovické nemocnici je celkově velmi vážná, starostka ji dokonce označuje za „šílenou“. Opoziční uskupení SPOLU požaduje svolání mimořádného zastupitelstva.

Postřehy ze semináře – debata o rozdělení škol pokračuje

Boskovičtí zastupitelé a zástupci základní školy se sešli v pondělí navečer na radnici k semináři, na kterém jim odborník na vzdělávání Lukáš Kohoutek prezentoval svou analýzu rozdělení či zachování boskovické základní školy. K takřka čtyřhodinové diskuzi byla přizvána i média. Prezentace pro veřejnost se bude konat 15. listopadu od 17 hodin v sokolovně.

Chybí tah na branku a politická zkušenost, hodnotí vedení města boskovická opozice

O zhodnocení prvního roku vlády boskovického vedení města jsme kromě vedení města požádali také zástupce opozice. V té po minulých volbách usedla koalice SPOLU a také Sociální demokraté a nováček v zastupitelstvu, SPD + Trikolora.

Od nástupu nového vedení města je to právě rok. Vládnutí si koalice pochvaluje

V pátek 20. října uplynul rok od chvíle, kdy byla do funkcí zvolena nová boskovická koalice Změny22, Našich Boskovic a Pirátů. Na 9. listopadu chystá radnice setkání s veřejností, kde chce první rok vlády probrat. Pro Ohlasy první rok hodnotili koaliční lídři; pohled opozice ze SPOLU, Sociální demokracie a SPD + Trikolory najdete v samostatném textu.

Ukrajinistické minimum pro Čechy: Volyňští Češi a jejich čeština

Naše seznamování s jazyky, kterými se mluví na Ukrajině, by nebylo úplné, kdybychom si něco nepověděli o českém osídlení na jejím území a podobě tamní češtiny. Jedná se hlavně o historické území Volyň na dnešní severozápadní Ukrajině. Nejvýznamnějšími centry této oblasti jsou města Žitomir (ukrajinsky Žytomyr), Rovno (Rivne) a Luck (Luc’k).

Z radnice: Petice proti bytovkám Na Chmelnici, redesign zpravodaje a Džungle na trafostanici

Novinky z boskovické radnice, které oznámilo po jednání městské rady v první polovině října na tiskové konferenci vedení města – starostka Jana Syrovátková (Změna22), místostarostové Lukáš Holík (Naše Boskovice) a Radek Šamšula (Piráti) a tajemník David Škvařil.

Radnice posuzuje 17 projektů přihlášených do participativního rozpočtu

Další ročník boskovického participativního rozpočtu (krátce PaRo) se překlenul do další fáze – skončilo přihlašování projektů, které bude nyní posuzovat radnice. Od listopadu začne hlasování o vítězi. Nyní je ve hře 17 přihlášených.

Vedení města připravuje debatu o případném rozdělení boskovických škol

Uplynul rok od komunálních voleb a nová koalice Změna22 + Naše Boskovice + Piráti připravuje začátek debaty na pravděpodobně jedno z největších témat tohoto volebního období. A to je případné rozdělení boskovické základní školy na samostatné subjekty. Město si nechalo vypracovat analýzy, které bude prezentovat odborníkům, rodičům, politikům i veřejnosti.

Boskovice získaly ocenění, v odpadovém hospodářství ale mají stále co zlepšovat

Městská rada se zabývala návrhy na změny v odpadovém hospodářství. Ty by měly vést k dalšímu snížení množství komunálního odpadu a zvýšení podílu vytříděného odpadu. Městům se zvyšují limity, po jejichž překročení se zvedá i cena za likvidaci odpadu.

Bezohlednost vůči přírodě, aneb proč se jeden rybník mezi krajiny Boskovicka nedostane

Asi před rokem začala rekonstrukce rybníka u Skalice nad Svitavou. Kriticky o ní v komentáři pro Ohlasy píše přírodovědec a autor seriálu Krajiny Boskovicka Hynek Skořepa.

Z radnice: investice v nemocnici, zákaz stání na Sokolské, architektonická soutěž

Novinky z boskovické radnice, které oznámilo po jednání městské rady na konci září na tiskové konferenci vedení města – starostka Jana Syrovátková (Změna22), místostarostové Lukáš Holík (Naše Boskovice) a Radek Šamšula (Piráti) a tajemník David Škvařil.

Silnice na Komenského bývá pod vodou kvůli úzkým trubkám, kterými teče Boskovický potok

Zatopená křižovatka ulice Komenského a Dr. Svěráka už se v Boskovicích stala koloritem při každé větší bouřce. Nejinak tomu bylo i při posledních prudkých deštích. Na vině je zatrubněný Boskovický potok, který pod křižovatkou teče a jehož potrubí kapacitně nestačí.

Kulturní výběr na říjen s Kristýnou Štarhovou

V kulturním podcastu každý měsíc shrnujeme to nejzajímavější z boskovické kultury a také si zveme inspirativní hosty, kteří tyto akce pořádají. V souhrnu říjnových kulturních událostí připomínáme také představení A neříkej mi Maruško!, ke kterému jsme si pozvali herečku a tanečnici Kristýnu Štarhovou. Součástí podcastu jsou i pozvánky na vybrané říjnové akce, které si můžete níže také přečíst.

Ze zastupitelstva: dotační tituly, rybník, dobrý vývoj rozpočtu a diskuze o nemocnici

Boskovičtí zastupitelé se sešli na svém šestém jednání od voleb v úterý 19. září v zámeckém skleníku. Tématem diskuzí byl nový rybník u Mladkova nebo nemocnice. V úvodu zastupitelé uctili minutou ticha památku zesnulého starosty Svitávky Jaroslava Zoubka.

Ohlasy naživo s místostarostou Lukášem Holíkem (Naše Boskovice)

Hostem dalšího rozhovoru z cyklu Ohlasy naživo byl v kulturním a komunitním centru Prostor boskovický místostarosta Lukáš Holík (Naše Boskovice). Od komunálních voleb uplynul takřka rok a to byla příležitost k první bilanci práce nové koalice, konkrétních projektů, jako je kupříkladu okružní křižovatka u pošty, knihovna a sportovní hala. Probrali jsme také další ambice místostarosty Lukáše Holíka ve vyšší politice, protože je rovněž krajským zastupitelem za hnutí ANO.

To nejlepší, co teď můžeme udělat pro situaci na gymnáziu, je mlčet

Na boskovickém gymnáziu došlo minulý týden k vážnému zranění jednoho z žáků. Po pečlivé úvaze jsme se rozhodli v našich novinách na událost zatím reagovat pouze zveřejněním vyjádření ředitelky gymnázia a krajského radního pro vzdělávání. Na sociálních sítích se u článku ovšem strhla velká debata o tom, jestli je takové vyjádření dostatečné a jestli nemá veřejnost nárok získat co nejrychleji další informace.

Město chce na místě mokřadu u Mladkova vybudovat rybník

Nový rybník by vedení města rádo vidělo mezi Mladkovem a Boskovicemi. Na zastupitelstvu představilo dvě možné varianty a odstartovalo proces výkupu pozemků.

Vyjádření k tragické události na boskovickém gymnáziu

Na boskovickém gymnáziu došlo v úterý k tragické události, kdy jeden z žáků z dosud neznámých důvodů vyskočil z okna na konci vyučovací hodiny. Naše noviny Ohlasy dění na Boskovicku se rozhodly respektovat výzvu ke zdrženlivosti v informování o této velmi citlivé záležitosti, kde jde o zdraví dítěte. Nevylučujeme, že v budoucnu se budeme celou věcí v širším kontextu zabývat, nyní publikujeme pouze vyjádření ředitelky gymnázia a krajského radního pro vzdělávání.

Krajiny Boskovicka: Mramorka

Kopec nad Kunštátem, jehož nejvyšší bod (556 m) je osazen křížem, nezískal své jméno náhodou. Mramorka je budována přeměněnými horninami – rulou, svorem a krystalickým vápencem (mramorem). A leží přímo v srdci kraje, který si před necelým stoletím tak zamiloval básník František Halas.

Patří videa s politiky na sociální sítě města?

Boskovice mají v posledních týdnech novinku v oblasti komunikace vedení města s veřejností. Jsou to videa na Facebooku, ve kterých vystupují přímo politici zastávající nejvyšší funkce. Je takový formát legitimní? Autor tohoto textu se domnívá, že ne.

Participativní rozpočet učí spolupráci a vzájemnému respektu mezi občany, politiky a úřadem

Blíží se uzávěrka přihlašování projektů do boskovického participativního rozpočtu (PaRo). Své zamyšlení a shrnutí zkušeností s fungováním celého systému nám zaslala Dagmar Hamalová, opoziční zastupitelka za lidovce a zároveň jedna z tvůrkyň projektu Louka v proluce, který zvítězil v prvním ročníku PaRo a aktuálně se stále řeší jeho poslední etapa.

Překračování rychlosti ve městě je časté, Boskovice pořizují novou techniku

K novému radaru pro městskou policii přibude na boskovické radnici ještě nový program na automatické zpracování přestupků. Policie v ulicích hodně měří a řidiči jezdí v Boskovicích hodně neukázněně.

Z radnice: Personální novinky na radnici, park u skleníku, mokřad, výsledek ankety a Boskovická spojka

Novinky z boskovické radnice, které oznámilo po prvním poprázdninovém jednání městské rady na začátku září na tiskové konferenci vedení města – starostka Jana Syrovátková (Změna22), místostarostové Lukáš Holík (Naše Boskovice) a Radek Šamšula (Piráti) a tajemník David Škvařil.

Boskovice mají novou městskou architektku – Andreu Prajsovou

Na kumulované místo městské architektky a investiční referentky nastoupila od 1. září na boskovický úřad Andrea Prajsová. Jejím prvním hlavním úkolem má být vytvoření architektonického manuálu města.

„Posláním nás salesiánů je pracovat s těmi, kdo jsou nejvíc na okraji společnosti.“

Salesián Petr Cvrkal pochází z Boskovic a je aktuálně je ředitelem bulharské salesiánské komunity. V Bulharsku působí jako kněz, vede kurzy animátorů, duchovně doprovází a věnuje se práci s mládeží.

Kulturní výběr na září s Tomášem Marvanem

V kulturním podcastu každý měsíc shrnujeme to nejzajímavější z boskovické kultury a také si zveme inspirativní hosty, kteří tyto akce pořádají. V souhrnu zářijových kulturních událostí připomínáme také filmový klub. A právě k tématu filmového klubu, nového malého sálu a návštěvnosti boskovických kin jsme si pozvali vedoucího kina Tomáše Marvana. Součástí podcastu jsou i pozvánky na vybrané zářijové akce, které si můžete níže také přečíst.

„Nic netlačíme na sílu, nabízíme možnosti. PRUH se sám krystalizuje.“

Rozhovor s Vladěnou Koudelkovou, zastupitelkou za Změnu22 a jednou z organizátorek projektu PRUH, který chce zvelebit část městského pozemku mezi mateřskou školou Komenského a penzionem pro seniory.

„Lidské šachy.“ Boskovický klub brazilského jiu-jitsu Panter se rozvíjí

Nové prostory v panském dvoře, častější tréninky a nábor nových lidí – to je rozvoj, kterým si aktuálně prochází boskovický klub Panter BJJ. Zkratka BJJ znamená brazilské jiu-jitsu, což je v současné době jeden z nejoblíbenějších bojových sportů.

V nemocnici končí dva náměstci, nový jednatel mění strukturu vedení. Opozici se to nelíbí

Razantnější personální změny ve vedení boskovické nemocnice navrhl po dvou měsících ve funkci jednatel Miloslav Kavka. Městská rada jeho návrh odsouhlasila, v nemocnici tak končí náměstci Dana Baláčová a Lubomír Moráň.

Prodejna na Bělé se znovu otevře, nabídne i kavárnu a další služby

Budova zrušené prodejny na Bělské ulici má nového nájemce, městská rada schválila smlouvu a v budově by měl být obnoven prodej potravin a základního smíšeného zboží. Nájemce chce ale nabízet i další služby a z budovy udělat centrum pro místní komunitu na Bělé.

Ludíkovská knihovna Modračka slaví 10 let

Jak fungují malé knihovny na malých obcích? Ideální příležitost nahlédnout na jednu z nich blíže se naskytla v Ludíkově. Knihovna v obci s asi třemi stovkami obyvatel zde totiž slaví 10 let od svého obnovení.

S Petrem Krkavcem o festivalu Silver Fest

Rozhovor s Petrem Krkavcem – hudebníkem, podnikatelem a letos také pořadatelem festivalu Silver Fest, který se koná v panském dvoře v Boskovicích v sobotu 26. srpna od 16 hodin. Mluvili jsme o muzice a písních Silverů, o festivalu i o Petrově práci.

Boskovice hledají městského architekta. Tentokrát jako zaměstnance úřadu

Boskovice budou mít po více než roce a půl od odchodu Zdeňka Fránka znovu městského architekta či architektku. Avšak ve zcela jiném organizačním uspořádání – namísto externí spolupráce bude městský architekt přímo zaměstnancem úřadu a částečně bude vykonávat práci řadového referenta.