Dva roky práce, investiční náklady 7 milionů korun a boskovická městská policie má konečně služebnu, která podle vyjádření ředitele Davida Krátkého odpovídá 21. století. Šéf strážníků po slavnostním otevření popsal i situaci ve svém sboru a hlavní problémy, které řeší.
Rozhovor s Emilem Kyklošem, vedoucím lékařem boskovické záchranné služby. Povídali jsme si o nové výjezdové základně boskovických záchranářů v areálu nemocnice, o chystaných novinkách na Blanensku nebo o tom, které jejich výjezdy patří k těm nejčastějším i nejtěžším.
Další díl nového pravidelného pořadu, ve kterém se chceme každý měsíc věnovat boskovické kultuře, upozorňovat na zajímavé kulturní akce a zvát si inspirativní hosty, kteří tyto akce v Boskovicích reprezentují a pořádají. Moderují Magda Arnoštová a Tomáš Trumpeš. Hostem byla tentokrát fotografka a kurátorka Gabriela Sauer Kolčavová, kterou jsme vyzpovídali u příležitosti výstavy Angilee Wilkerson a pobavili se především právě o její kurátorské činnosti. Součástí podcastu jsou i pozvánky na vybrané červnové akce, které si můžete níže také přečíst.
Novinky z boskovické radnice, které vedení města oznámilo ve druhé polovině května po zasedání městské rady. Tiskové konference se zúčastnili všichni zástupci vedení města – starostka Jana Syrovátková (Změna22), místostarostové Lukáš Holík (Naše Boskovice) a Radek Šamšula (Piráti) a tajemník David Škvařil.
Boskovice míří k první veřejné architektonické soutěži, organizované ve spolupráci s Českou komorou architektů (ČKA). Předmětem soutěže bude generel sportovního areálu Červená zahrada. Soutěž má být vyhlášena do konce června.
Rozhovor s Markem Osouchem, který obdržel prestižní Novinářskou cenu v kategorii Regionální žurnalistika. Ptali jsme se proto hlavně na jeho novinářskou práci v Brně, ale také na to, jak o novinařině přemýšlí, jak ji prožívá a co ho na ní baví.
Hostem tiskové konference na boskovické radnici byl nový jednatel boskovické nemocnice Miloslav Kavka, který do funkce nastoupí 15. června. Představil své názory a pohled na řízení nemocnice.
Nový hudební cyklus nazvaný „vážně?“ připravila pro Boskovice jako dramaturgyně Kristýna Znamenáčková, která zároveň doprovodí na klavír na prvním koncertě 25. května sopranistku Janu Vondrů. A také napsala zamyšlení, které publikujeme jako pozvánku na celý cyklus.
Od května se rozběhl už čtvrtý ročník boskovického participativního rozpočtu (PaRo). Předchozí ročníky se bohužel potýkaly s obtížemi a nenaplnily potenciál, ale PaRo je dobrá věc, takže nezbývá než doufat, že se ji podaří pozvednout.
Přijímací řízení na střední školy letos provází mimořádné komplikace s nedostatkem kapacit a tedy velkým převisem zájemců, kteří nemohli být přijati. Ne proto, že by neměli studijní předpoklady, ale proto, že stát nepřipravil dost míst pro nastupující silné populační ročníky. Také v Boskovicích jsou převisy vysoké.
Proměnit veřejné místo tak, aby sloužilo k setkávání lidí – to je cílem dotačního programu, ze kterého získal boskovický projekt PRUH půl milionu korun. Tím místem má být pruh mezi mateřskou školou Komenského a penzionem pro seniory.
Zástupci Boskovic minulý týden v Praze předali čestné občanství města Josefu Koudelkovi, bez nadsázky jednomu z celosvětově nejslavnějších fotografů své generace. Koudelkova rodina pochází z Bukové, sám Koudelka se narodil v roce 1938 v Boskovicích a vyrůstal ve Valchově. Fotil od mládí, vystudoval ale na leteckého konstruktéra a této profesi se i pár let věnoval. V roce 1968 nafotil ikonickou sérii o vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa; fotografie i jejich autor následně úspěšně opustili okupovanou vlast a začal dlouhý příběh Koudelkova toulání a focení po celém světě.
Nový komorní sál, který umožní lepší práci s dramaturgií a může sloužit i menším a soukromým projekcím, otevírá v pátek 12. května boskovické kino. Vybudování stálo přes 2,5 milionu korun.
Rozhovor s Václavem Stoupalem, provozovatelem prodejny zdravé výživy Na cestě. Bavili jsme se o malých obchodech, konkurenci supermarketů, specifickém sortimentu zdravé výživy, a protože je Václav bývalý novinář a aktivista, tak také o městě a boskovické politice.
Boskovice si v pondělí 8. května připomněly výročí 78 let od konce druhé světové války. Publikujeme projev, který při té příležitosti pronesla starostka Jana Syrovátková (Změna22).
Zprávu o odchodu Heleny Janíkové – respektive „Lenky“, jak jsme jí na její přání všichni říkali – jsem se dozvěděl zrovna ve chvíli, kdy jsem odcházel z výstavy a koncertu v židovském obecním domě. Stál jsem zrovna v srdci místa, kterému zasvětila podstatnou část svého života, uprostřed boskovického židovského ghetta.
Je noc z 8. na 9. května 1945, bezpodmínečnou kapitulací Německa oficiálně skončila válka. Sebranicemi u Boskovic projíždí ustupující německá armáda směrem na Kunštát, jeden stíhač tanků si ale spletl cestu…
Novinky z boskovické radnice, které vedení města oznámilo na konci dubna po zasedání městské rady. Tiskové konference se zúčastnili všichni zástupci vedení města – starostka Jana Syrovátková (Změna22) a místostarostové Lukáš Holík (Naše Boskovice) a Radek Šamšula (Piráti).
Další díl nového pravidelného pořadu, ve kterém se chceme každý měsíc věnovat boskovické kultuře, upozorňovat na zajímavé kulturní akce a zvát si inspirativní hosty, kteří tyto akce v Boskovicích reprezentují a pořádají. Moderují Magda Arnoštová a Tomáš Trumpeš. Hostem byl tentokrát hudebník Vojtěch Havel, a to výjimečně u příležitosti pražského koncertu, který odehrají právě Irena a Vojtěch Havlovi společně s globálními hvězdami Kronos Quartet. Součástí podcastu jsou i pozvánky na vybrané květnové akce, které si můžete níže také přečíst.
Malý Chlum, nápadný svědecký pahorek na jihozápadním okraji někdejšího boskovického panství, patří k nejzajímavějším místům Boskovicka. I když to tak na první pohled vůbec nemusí vypadat. Vydáte-li se tam v létě, budete po tvarové odbočce zelené turistické značky procházet nepřehlednými houštinami trnek a různých dalších křovin, zarůstajících výslunné stráně. Pokud budete mít štěstí, užijete si kruhový výhled z rozhledny na temeni kopce, a to bude všechno. Mnohem lepší je na Malý Chlum vyrazit na podzim, kdy jsou zdejší listnáče nádherně barevné. Nebo i v zimě na sněhu, krajina má v tu dobu zvláštní kouzlo a do přerostlých pařezin a na zarostlé plochy bývalých úzkých políček (ano, tak vzácný byl v minulosti chleba, že se obilí selo i na svazích takových kopců!) je dobře vidět, křivolaké kmeny dubů či ptačích třešní krásně vyniknou. Nejlepší je však zajít sem na jaře, na přelomu dubna a května. V čase, kdy kvetou trnky a v lomové stěně také tařice skalní.
Město se dohodlo s boskovickými středními školami, které zřizuje Jihomoravský kraj, že poskytne ubytovnu v Červené zahradě na tři roky pro ubytování jejich studentů. Kapacity boskovických internátů totiž výrazně nestačí a ubytovna má nízkou obsazenost.
Jedním z diskutovaných témat na posledním jednání boskovického zastupitelstva se stala komunikace a městská média. Logicky – vedení města se totiž rozhodlo přijmout dalšího zaměstnance na post referenta pro styk s veřejností, což znamená navýšení ročního rozpočtu o něco přes 700 tisíc korun. Debata se týkala především tohoto finančního aspektu a prakticky úplně se vyhnula tomu nejpodstatnějšímu – samotnému fungování médií, jejich nastavení a potřebě reformy.
Čtyři hodiny tentokrát jednali boskovičtí zastupitelé. Předmětem debat byla hlavně nemocnice a navýšení počtu úředníků na radnici. O protažení zastupitelstva se postaral i bývalý zastupitel Dušan Sušil.
Možná trochu nečekaný pohyb nastal v otázce možného převodu boskovické nemocnice pod Jihomoravský kraj. Náměstek hejtmana pro zdravotnictví Jiří Nantl na jednu stranu mluví opatrně o tom, že je vše v samém začátku, na druhou stranu deklaruje, že požádá krajské zastupitelstvo o mandát k „ostré fázi jednání“.
Rozhovor s Petrem Pazderou Paynem, literátem a výtvarníkem. V kulturním a komunitním centru Prostor bude v pátek 21. dubna v 18 hodin zahájena výstava jeho linorytů a plastik Obličeje masky osoby. Proto jsme si povídali hodně o výtvarném umění, ale také o psaní a o angažmá ve veřejném životě.
Rozhovor s Petrem Prosserem, ředitelem boskovické základní umělecké školy. Mluvili jsme o atmosféře ve škole, kterou přebíral před dvěma a půl lety ve složité situaci, o zájmu o výuku, o souborové hře, o budově školy a taky trochu o muzice a jeho vlastních hudebních aktivitách.
Nové vedení boskovické radnice už není úplně nové. Ani po víc než půl roce ale zdá se neumí dobře komunikovat s veřejností a nevnímá dostatečně silně potřebu důvěryhodnosti demokratických procesů. Přestává být jasné, jestli je to nováčkovská neobratnost, nebo zkrátka nový politický styl.
Boskovickou nemocnici povede jako jednatel manažer Miloslav Kavka. Jmenovala ho trochu nečekaně městská rada na svém mimořádném jednání ve středu 12. dubna. Do nemocnice by měl nastoupit v polovině června.
Rozhovor s Alenou Staňkovou, ředitelkou Střediska volného času Boskovice (SVČ). V SVČ pracuje již čtyřicet let, z toho posledních jedenáct let jako ředitelka. V současné době musí řešit spoustu novinek – nový způsob financování, slučování s letovickým střediskem volného času Letokruh a stěhování celé organizace do nového místa.
Při dnešní krátké procházce se pojďme podívat na stavbu ukrytou mezi domy poblíž speciální školy: kontribuční sýpku. Tato památka je spíše drobnější, technického rázu, hmotově blízká obytným domům, a tak možná unikla vaší pozornosti.
Minulý týden jsem strávil dva dny v boskovické sokolovně jako jeden z porotců krajské přehlídky literárně-dramatických oborů základních uměleckých škol. Skvěle zorganizovaná akce, výborná úroveň představení, fundovaní kolegové v porotě. Zkrátka radost. Co jediné tuto radost kalilo? Stav boskovické sokolovny.
I když vjezd do ulice u základní školy na náměstí 9. května už čtyři roky monitoruje kamera, řada řidičů si z toho nic nedělá a ke škole i přes letitý zákaz bez povolení jezdí. Každoročně kamera zaznamená kolem 1700 přestupků, to je v průměru téměř pět každý den, a trend není nijak sestupný.
Novinky z boskovické radnice, které vedení města oznámilo na konci března po zasedání městské rady. Tiskové konference se zúčastnili všichni zástupci vedení města – starostka Jana Syrovátková (Změna22) a místostarostové Lukáš Holík (Naše Boskovice) a Radek Šamšula (Piráti).
Druhý díl nového pravidelného pořadu, ve kterém se chceme každý měsíc věnovat boskovické kultuře, upozorňovat na zajímavé kulturní akce a zvát si inspirativní hosty, kteří tyto akce v Boskovicích reprezentují a pořádají. Moderují Magda Arnoštová a Tomáš Trumpeš. Hostem byl iniciátor a hlavní pořadatel festivalu BozaCon Tomáš Lizna z KZMB. Součástí podcastu jsou i pozvánky na vybrané dubnové akce, které si můžete níže také přečíst.
Iniciativa Zelená peřina, inspirovaná celosvětovým projektem Krokus, pozvala žáky základní školy k účasti na vysazení žlutých krokusů do proluky U Koupadel. Žluté hvězdičky, které v polovině března vykvetly, symbolicky připomínají dětské oběti holocaustu. Více nám o projektu napsaly ve společném textu Hana Kvapilová a Dagmar Hamalová.
Rozhovor s Nikol Halamáskovou, která byla zvolena na další rok předsedkyní boskovického Unijazzu. Tento spolek provozuje kulturní a komunitní centrum Prostor, které by mělo během dalšího roku projít značnou organizační proměnou. A právě na tu jsme se Nikol zeptali.
Kudy by se mělo město vydat poté, co nezískalo ministerskou dotaci na knihovnu a stávající projekt se potýká s mnoha nejasnostmi? Diskutovali starostka Jana Syrovátková (Změna22), architekt Petr Ondráček a vedoucí knihovny Miroslava Jurdičová.
Vedle rubriky novinek Z radnice dáváme prostor také boskovické opozici, aby se vyjádřila k aktuálním otázkám, které vedení města řešilo či řeší. Odpovídají zástupci klubů SPOLU, ČSSD a SPD a Trikolory.
Zamotaný příběh vztahů mezi blanenskými politiky a městskou kulturní příspěvkovou organizací má obecnější platnost, a proto se k němu vracíme ještě komentářem.
V minulém díle našeho seriálu jsme si ukázali rozložení sil dvou hlavních jazyků, které se na Ukrajině používají. Dnes si naše povědomí o jazykové situaci v této zemi prohloubíme o jednu specialitu a tím je vlastně i trochu zproblematizujeme.
Tentokrát jsme se v našem podcastu vydali za hranice Boskovicka a k rozhovoru jsme pozvali odvolaného ředitele Kulturního střediska města Blanska Víta Šujana a kurátorku Janu Písaříkovou.
Jeden z posledních pamětníků protektorátního takzvaného cikánského tábora v Hodoníně u Kunštátu, muž, který se několikrát ocitl v ohrožení života.
Asi čtyřicítka zájemců dorazila na veřejné představení aktuálního projektu na novou boskovickou knihovnu, přinášíme shrnutí toho nejpodstatnějšího.
Mezi Benešovem a Kořencem se zdvíhá třetí nejvyšší kopec Drahanské vrchoviny Paprč (721 m). Na některých starších mapách býval označovaný jako Babáč, šlo však nejspíš o omyl některého z kartografů, v kraji totiž takové jméno nikdo neznal.
Solární magnáti postaví v Boskovicích novou fotovoltaickou elektrárnu. Ještě letos chtějí získat povolení a co nejdříve začít stavět.
Boskovičtí záchranáři se dočkali nového zázemí, v areálu nemocnice byla otevřena zbrusu nová výjezdová základna. Stavba stála 81 milionů korun, z toho 30 milionů přispěla Evropská unie.
Novinky z boskovické radnice, které vedení města oznámilo začátkem března po zasedání městské rady.
Rozhovor s Michaelou Žejškovou, předsedkyní boskovické TOP 09 a opoziční zastupitelkou za koalici SPOLU.
Galerie Otakara Kubína, kterou založili manželé Josef a Lenka Bařinkovi před takřka sedmadvaceti lety, přejde během letoška pod Kulturní zařízení města Boskovice.
Rozhovor s Ivo Legnerem, dramaturgem Kulturních zařízení města Boskovice. Bavili jsme se o novém dětském festivalu Větrník, o dramaturgické práci a o velkých koncertech v letňáku. Rozhovor nabízíme i v přepisu.