Ohlasy archiv článků

nalezených článků: 1590/1590

Ohlasy naživo: Jak dál s knihovnou?

Kudy by se mělo město vydat poté, co nezískalo ministerskou dotaci na knihovnu a stávající projekt se potýká s mnoha nejasnostmi? Diskutovali starostka Jana Syrovátková (Změna22), architekt Petr Ondráček a vedoucí knihovny Miroslava Jurdičová.

Anketa s opozicí

Vedle rubriky novinek Z radnice dáváme prostor také boskovické opozici, aby se vyjádřila k aktuálním otázkám, které vedení města řešilo či řeší. Odpovídají zástupci klubů SPOLU, ČSSD a SPD a Trikolory.

Kultura je odbornost jako každá jiná, politici by do ní neměli zasahovat

Zamotaný příběh vztahů mezi blanenskými politiky a městskou kulturní příspěvkovou organizací má obecnější platnost, a proto se k němu vracíme ještě komentářem.

Ukrajinistické minimum pro Čechy: suržyk

V minulém díle našeho seriálu jsme si ukázali rozložení sil dvou hlavních jazyků, které se na Ukrajině používají. Dnes si naše povědomí o jazykové situaci v této zemi prohloubíme o jednu specialitu a tím je vlastně i trochu zproblematizujeme.

O situaci v blanenské kultuře s Vítem Šujanem a Janou Písaříkovou

Tentokrát jsme se v našem podcastu vydali za hranice Boskovicka a k rozhovoru jsme pozvali odvolaného ředitele Kulturního střediska města Blanska Víta Šujana a kurátorku Janu Písaříkovou.

Každý má svůj příběh: Josef Švancara – Dodneška mám střelný prach v zádech

Jeden z posledních pamětníků protektorátního takzvaného cikánského tábora v Hodoníně u Kunštátu, muž, který se několikrát ocitl v ohrožení života.

Město představilo úpravy projektu knihovny, debatovalo se o jeho šancích

Asi čtyřicítka zájemců dorazila na veřejné představení aktuálního projektu na novou boskovickou knihovnu, přinášíme shrnutí toho nejpodstatnějšího.

Krajiny Boskovicka: Paprč

Mezi Benešovem a Kořencem se zdvíhá třetí nejvyšší kopec Drahanské vrchoviny Paprč (721 m). Na některých starších mapách býval označovaný jako Babáč, šlo však nejspíš o omyl některého z kartografů, v kraji totiž takové jméno nikdo neznal.

V Boskovicích na zavezeném lomu vyroste nová solární elektrárna

Solární magnáti postaví v Boskovicích novou fotovoltaickou elektrárnu. Ještě letos chtějí získat povolení a co nejdříve začít stavět.

Záchranáři v Boskovicích mají novou základnu – větší a komfortnější

Boskovičtí záchranáři se dočkali nového zázemí, v areálu nemocnice byla otevřena zbrusu nová výjezdová základna. Stavba stála 81 milionů korun, z toho 30 milionů přispěla Evropská unie.

Z radnice: Nemocnici dočasně povede starostka, rozdělení dotací, PRUH

Novinky z boskovické radnice, které vedení města oznámilo začátkem března po zasedání městské rady.

„Největší riziko vidím, že se budou tvořit koncepce a strategie, a reálně se neudělá nic.“

Rozhovor s Michaelou Žejškovou, předsedkyní boskovické TOP 09 a opoziční zastupitelkou za koalici SPOLU.

Město převezme galerii, chce navázat na její renomé a odkaz Otakara Kubína

Galerie Otakara Kubína, kterou založili manželé Josef a Lenka Bařinkovi před takřka sedmadvaceti lety, přejde během letoška pod Kulturní zařízení města Boskovice.

„Na dětské akce se chodí víc než před covidem.“

Rozhovor s Ivo Legnerem, dramaturgem Kulturních zařízení města Boskovice. Bavili jsme se o novém dětském festivalu Větrník, o dramaturgické práci a o velkých koncertech v letňáku. Rozhovor nabízíme i v přepisu.

Kulturní výběr na březen

Je tu měsíc březen a i když se někdy může zdát, že nabídku válcuje nespočet plesů, kterých můžete být snad už trošku přejezení, tak i v březnu se v Boskovicích urodily koncerty, divadla, výstavy a spousta další kultury a společenských akcí, které nabídku snad naředí.

Z radnice: Činnost policie, setkání s občany, knihovna, výběrové řízení na jednatele nemocnice

Novinky z boskovické radnice, které vedení města oznámilo ve druhé polovině února po zasedání městské rady.

Vedení Boskovic rozporuje povolení na nové bytovky Na Chmelnici, z chyb viní úředníky

Novému vedení Boskovic se nelíbí, jakým způsobem by měla vznikat nová zástavba v lokalitě Na Chmelnici.

Debata o knihovně je nevyhnutelná, klíč k ní mají knihovníci

Boskovice nedostanou dotaci na stavbu nové knihovny podle návrhu Zdeňka Fránka na ulici Kapitána Jaroše; debata o knihovně se vrací na začátek.

8 let Ohlasů: Debata s redakcí

Záznam z narozeninového setkání s redakcí Ohlasů. Nikol Halamásková, Tomáš Znamenáček, Marek Osouch, Magda Arnoštová a Tomáš Trumpeš diskutovali především o dění a novinkách v Ohlasech, hodnotili loňský rok a představili plány na ten další.

Ze zastupitelstva: Nekonečné debaty na nesrozumitelná témata. A nemocnice

Výběr toho nejdůležitějšího z prvního letošního zastupitelstva, které se navzdory strohému programu stalo téměř pětihodinovým diskuzním maratonem.

Anketa: Knihovna dotaci nedostane. Jak dál?

Boskovice nedostanou dotaci z Národního plánu obnovy na stavbu nové knihovny. Co by mělo město nyní dál dělat? Odpovídají Petr Ondráček, Roman Čerbák, Jiří David a Ondřej Dostál.

„Paranoiu je dobré mít podepřenou fakty.“

Rozhovor s Janem Cibulkou, datovým novinářem z Českého Rozhlasu a specialistou na ochranu dat a soukromí. Právě o tom jsme si povídali, probrali jsme roli státu, chování firem, rizika uniklých informací a opatrnost na sítích.

Ukrajinistické minimum pro Čechy: jazyková situace na Ukrajině

Jazyková situace na Ukrajině je značně složitá a dynamicky se vyvíjí. Prim tu hrají dva příbuzné, velmi podobné jazyky, ukrajinština a ruština, ale jejich „rozložení sil“ je velmi proměnlivé a v čase kolísavé.

„Pokud si smrt budeme připomínat, budeme žít i kvalitnější život.“

Rozhovor s Kristýnou Znamenáčkovou, spolupořadatelkou Smrtfestu – festivalu o smrti a umírání, který proběhne 24. a 25. února v boskovickém Prostoru.

Jak to vidí opozice: Programové prohlášení městské rady

Jak se zastupitelé opozičních stran dívají na programové prohlášení městské rady pro období 2022–26, které bylo nedávno představeno?

Dan Štěpánský rezignoval. Boskovice hledají nového šéfa nemocnice

Jednatel boskovické nemocnice už v úterý 7. února doručil na radnici svou rezignaci. Druhý den se sešla mimořádná rada a vyhlásila výběrové řízení. Změna na čelním postu proběhne během měsíce.

„Bůh není automat na splněná přání.“

Rozhovor s boskovickým evangelickým farářem Jiřím Burešem. Pozvali jsme ho, abychom se zeptali, jestli „jezulátko funguje“, ale hlavně abychom se vážněji pobavili o náboženství a politice.

Nová koalice má ambiciózní cíle, ale zatím našlapuje opatrně

Koalici Změny22, Našich Boskovic a Pirátů, která se po podzimních komunálních volbách ujala vlády nad Boskovicemi, uplynulo pověstných sto dní hájení.

Jednatel nemocnice Dan Štěpánský oznámil úmysl skončit

V pondělí 6. února se sešla boskovická městská rada k mimořádnému jednání. Řešila budoucnost jednatelského postu v nemocnici. Dan Štěpánský oznámil úmysl ve funkci skončit.

Z radnice: Dotace do sportu, kultury a volnočasu, odkup obchodů, odklad skateparku

Novinky z boskovické radnice, které vedení města oznámilo v na samém konci ledna po zasedání městské rady.

Kulturní výběr na únor

Únorová kultura přináší dokument s besedou, bluesový koncert, jam, přednášky, výstavu fotografií, velice netradiční festival, divadlo a Koncert naslepo s exkluzivní informací, kterou víme první!

Zpravodajský přehled za leden

Výběr nejdůležitějších událostí uplynulého měsíce v Boskovicích a okolí podle redakce Ohlasů. Přečtěte si stručný zpravodajský přehled toho nejpodstatnějšího, co se v lednu na Boskovicku událo.

Návaznost spojů se zlepší, až budou nové vlaky, slibuje kraj

Od podzimu se potýká řada lidí z Boskovic a okolí s tím, že na místní lokálce značně ubylo vlaků a do Skalice nad Svitavou musí autobusy. U těch je ale vyšší riziko, že spoj ujede, například kvůli zavřenému přejezdu při příjezdu do Skalice.

Městská rada schválila a představila své programové prohlášení

Boskovická městská rada splnila slib, že do konce ledna zveřejní své programové prohlášení na zbytek volebního období do roku 2026. Jak si v něm představuje budoucnost Boskovic?

„Postupnými kroky se dopracujeme k větší změně komunikace města.“

Rozhovor s místostarostou Radkem Šamšulou, zvoleným za Českou pirátskou stranu, o fungování městských médií, výsledcích voleb a fungování koalice.

I v Boskovicích v prezidentské volbě výrazně uspěl Petr Pavel

Je to zatím největší rozdíl mezi kandidáty v českých prezidentských volbách, Petr Pavel dosáhl při vysoké účasti přes 70 procent voličů zisku více než 3 350 tisíc hlasů, poražený lídr opozice dostal skoro o milion hlasů méně.

Zvolení klidného prezidenta by mohlo být přínosem i pro jeho nevoliče

Druhé kolo prezidentských voleb je tu, výsledek voleb bude pravděpodobně spočítán velmi rychle a dozvíme se ho už v sobotu odpoledne.

„Děti přicházejí s obrovským nadšením, chtějí objevovat svět.“

Rozhovor s ředitelkou Sudické školy Dagmar Hamalovou. Povídali nejen o tom, jak těžké bylo školu připravit, ale také o tom, jak se Sudické škole daří, jaká je v ní atmosféra, jak jsou spokojené děti i rodiče a jaké má plány do budoucna.

Složení komisí opět neodpovídá potřebě odborného poradního zázemí

Rada by si měla umět říct a vybrat, od jakých odborníků si chce nechat radit – jak se jí to podařilo tentokrát?

Garance návaznosti spojů? Ale kdepak

Jihomoravský kraj se často chlubí, že má propracovaný integrovaný dopravní systém. Občas se ale fungující hodinový strojek začne zadrhávat, až se na některých místech zcela rozpadne.

Odešly dvě úžasné ženy. Alice Mezerová a Daniela Meluzínová

Vzpomínku na Danielu Meluzínovou, která zemřela po těžké nemoci v minulém týdnu, doprovází vzpomínka na Alici Mezerovou.

Z radnice: Nádoby na odpad, zdražení na hřbitově, úspora za policejní služebnu, plán zeleně

Novinky z boskovické radnice, které vedení města oznámilo po prvním letošním zasedání rady.

V Boskovicích vyhrál Andrej Babiš. V kraji Petr Pavel

První kolo volby prezidenta vyhrál velmi těsně Petr Pavel před Andrejem Babišem. Poměrně těsné byly i výsledky v Boskovicích, kde vyhrál bývalý premiér, a v Jihomoravském kraji, kde zvítězil generál ve výslužbě.

Třetí pokus o volbu prodemokratického prezidenta začíná

V pátek a sobotu proběhne první kolo třetí přímé volby prezidenta ČR; o dva týdny později půjdeme velmi pravděpodobně volit mezi dvěma postoupivšími v kole druhém.

Jak dědeček měnil až vyměnil – boskovickou knihovnu

Finišuje příprava stavby nové boskovické knihovny, během pár týdnů by mohl být její osud konečně rozhodnut. Víme ještě, co stavíme, a jestli to opravdu chceme?

Lípa na obtíž. Dříve obyvatelé podepisovali petici za její záchranu. Dnes nám překáží?

Lípa po rozšíření parkoviště na Bílkově ulici překáží v parkování, auta přejíždějí přes její kořeny a hrozí poškození stromu. Co s tím?

„Peníze pro kulturu navíc musíme umět v rozpočtu najít. Myslím, že na tom bude v koalici shoda.“

Rozhovor s Radkem Pernicou, radním a garantem pro kulturu v politickém uskupení Změna22, které vyhrálo boskovické komunální volby.

Kulturní výběr na leden

Nedá se nic dělat, Vánoce se pomalinku rozplynuly v pěně dní a po nich se zima přehoupla do nového roku. Temno trvá stále velkou část dne a volno je v nedohlednu. Pokud propadáte zimním depresím, tak to máte blbý… nebo máte chodit na kulturu! Pravda, leden je kulturně chudší měsíc, ale přesto by se něco našlo.

Zpravodajský přehled za prosinec

Výběr nejdůležitějších událostí uplynulého měsíce v Boskovicích a okolí podle redakce Ohlasů. Přečtěte si stručný zpravodajský přehled toho nejpodstatnějšího, co se v prosinci na Boskovicku událo.

Očekávaná témata roku 2023

Jako vždy na počátku roku, snaží se i letos Ohlasy pojmenovat deset témat, u kterých lze předpokládat, že bude důležité je v následujícím roce sledovat a budou budit zájem nás novinářů i vás čtenářů. Přehled spojujeme s otázkami, které nad tématy vyvstávají.